SCHRONISKO NAHALI ORNAK
Adres
34-500 Zakopane
skr. poczt. 191
Kontakt
tel. +48 18 207 05 20
mobile. +48 695 530 813
e-mail: halaornak@op.pl
Strona internetowa
Dojazdy i dojścia
– dojazd komunikacją lokalną z Zakopanego do Kir (wylot Doliny Kościeliskiej), skąd pieszo doliną przez Halę Pisaną 1,5 godz. (z Kir można dojechać dorożką konną do Hali Pisanej, skąd dojście 30 min.)
Ważniejsze atrakcje turystyczno-krajoznawcze
– Brama Kantaka (wapienie liasowe) nazwana tak przez Towarzystwo Tatrzańskie w roku 1887 (K. Kantak był delegatem TT na zabór pruski, wielkim miłośnikiem Tatr, honorowym członkiem Towarzystwa Tatrzańskiego)
– Kapliczka Zbójnicka, z którą wiążą się liczne podania
– polana Stare Kościeliska, na której czynna była w dawnych latach huta żelaza (na odkrytych fundamentach tablica informacyjna)
– słoneczna polana zwana Wyżnią Kirą Miętusią (wiosną pokrywają ją łany krokusów)
– Lodowe Źródło, wywierzysko wyrzucające w ciągu minuty ok. 245-620 l wody o temperaturze 4,1oC – 4,9oC.
– Jasinia Mroźna (400 m. podziemnych korytarzy) udostępniona do zwiedzania
– Brama Kraszewskiego, dziki wąwóz (wapienie środkowego triasu) nazwana dla upamiętnienia 50-lecia twórczości Kraszewskiego w roku 1876
– stumetrowe zerwy skalne zbudowane z dolomitów i wapieni (środkowy trias); u podnóża Stołów oryginalna skałka o nazwie Sowa
– Polana Pisana z jej otoczeniem skał Organów, Saturna, Raptawickiej Turni; na polanie stoi od 1935 roku budynek mieszczący bufet turystyczny, który w okresie okupacji hitlerowskiej był ważnym ośrodkiem konspiracyjnym (do czasu aresztowania przez gestapo prowadzących bufet E. i J. Berestków)
– Wąwóz Kraków, doskonały przykład górskiej doliny krasowej
– Raptowicka Turnia, Jasinia Raptawicka i Jaskinia Mylna
– Hala Smytnia oraz Krzyż w. Pola (pierwszy drewniany krzyż ustawiony tu w roku 1852 przez poetę W. Pola uległ zniszczeniu, nowy krzyż postawił na tym samym miejscu w roku 1868 W. Eliasz, a trzeci, obecny krzyż żelaznny ufundowało Towarzystwo Tatrzańskie w roku 1883)
– panoramy z Przełęczy Iwaniackiej, Kominiarskiego Wierchu oraz ze szlaku na grani Ornaku
Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami PTTK
– do schroniska na Hali Kondratowej przez Dolinę Tomanową i Czerwone Wierchy za znakami zielonymi, potem czerwonymi, a od Przełęczy pod Kopą Kondracką za znakami niebieskimi, razem 4 godz.
– do schroniska na Polanie Chochołowskiej za znakami żółtymi przez Przełęcz Iwaniacką 2,5 godz.