karpaty

Wystawa „Gotyk w Karpatach” w Muzeum Narodowym W krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie prezentowana jest obecnie wystawa „Gotyk w Karpatach”- wyjątkowy projekt ukazujący Karpaty nie tylko jako pasmo górskie, lecz przede wszystkim jako przestrzeń spotkania kultur, ludzi i idei. To opowieść o regionie, który przez stulecia łączył dzisiejszą Polskę, Słowację, Węgry, Ukrainę i Rumunię, tworząc wspólne dziedzictwo widoczne do dziś w sztuce, architekturze i lokalnych tradycjach.
Wystawa gromadzi dzieła pochodzące z wielu krajów i miejsc często oddalonych od głównych szlaków turystycznych. Dzięki temu pozwala odkryć mniej znaną historię Karpat – regionu, który większości kojarzy się przede wszystkim z górami, a znacznie rzadziej z jego bogatym dziedzictwem kulturowym.
Może to być interesująca inspiracja do spojrzenia na Karpaty z nowej perspektywy: nie tylko jako cel podróży, ale również jako obszar niezwykłej historii i wspólnej pamięci wielu narodów. To także rzadka okazja, by zobaczyć w jednym miejscu zabytki na co dzień rozproszone po muzeach, świątyniach i miejscowościach całego regionu karpackiego.
Więcej informacji o wystawie:
https://media.mnk.pl/aktualnosci/gotyk-w-karpatach
https://www.facebook.com/events/1449671586800290/1449671593466956/?locale=pl_PL

Wystawa „Gotyk w Karpatach” w Muzeum Narodowym W krakowie Czytaj dalej »

Prace remontowe w Bacówce na maciejowej – zmiany w funkcjonowaniu gastronomii

W związku z rozpoczęciem drugiego etapu prac remontowych w Bacówce PTTK na Maciejowej informujemy, że część gastronomiczna została tymczasowo przeniesiona na zewnątrz obiektu.
Zapraszamy do korzystania z przyczepy gastronomicznej, która obecnie obsługuje Gości. Menu jest nieco ograniczone, jednak Gospodarze Bacówki dokładają wszelkich starań, aby sprostać Państwa oczekiwaniom.
Przepraszamy za wszelkie utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość oraz życzliwość.

Prace remontowe w Bacówce na maciejowej – zmiany w funkcjonowaniu gastronomii Czytaj dalej »

Zmarł Zbigniew Kresek

W dniu 21 marca 2026 roku na Niebieskie Szlaki odszedł nasz Kolega,
Członek Honorowy PTTK, Zbigniew Kresek
Urodził się w 19.05.1934 r. w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członkiem PTTK został w 1950 r. W 1951 r. założył Koło PTTK przy Młodzieżowym Domu Kultury w Krakowie i został jego sekretarzem. Od 1952 r. był sekretarzem Okręgowej Komisji Młodzieżowej, a także członkiem Okręgowej Komisji Turystyki Pieszej. Od ponad 70 lat był związany z Oddziałem Krakowskim PTTK im. ks. Karola Wojtyły i pełnił w nim wiele funkcji (1954-57 sekretarz, od 1964 do 1997 członek Zarządu Oddziału, 1964-73 sekretarz, 1973-77 wiceprezes, a od 1997 r. długoletni Prezes Zarządu Oddziału). Brał udział jako znakarz w wytyczeniu i znakowaniu pierwszych szlaków turystycznych. W latach 1954-55 był wiceprzewodniczącym Oddziałowej Turystyki Górskiej. Brał udział w budowie schronu turystycznego na Równi Krupowej. Współorganizator I Zlotu Turystów na Hali Krupowej, członek Komitetu Odbudowy Schroniska na Babiej Górze. Brał udział we wszystkich Zjazdach Oddziału począwszy od 1954 roku. Inicjator i organizator ponad 100 imprez turystycznych (rajdów, zlotów) jak: Rajd po Krakowie – 1964 wrześniowe Zloty Turystów na Wysokiej, Zloty „Szlakami Chwały Oręża Polskiego”, „Krakowskie Dni Turystyki” i inne. Wraz z E. Moskałą brał udział w tworzeniu pierwszego w Polsce Ośrodka muzealnego KTG na Markowych Szczawinach pod Babią Górą. W 1977 roku zaangażował się w działalność pod hasłem „PTTK dla Krakowa”. Inicjator zorganizowania Muzeum Młodej Polski w Rydlówce w Bronowicach Małych. Od 1982 r. przez wiele lat był członkiem Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK. Współorganizator tworzenia Międzynarodowego Górskiego Szlaku Przyjaźni Eisenach-Budapeszt. Przewodniczył zespołowi statutowemu ZG PTTK kierując całokształtem prac nad poprawkami do Statutu PTTK, odpowiadał za sprawy przewodnictwa oraz prace nad projektem ustawy o usługach turystycznych. Od 1955 roku był wykładowcą szkolenia turystycznego, autorem opracowań z zakresu organizacji i metodyki turystyki przewodnictwa, a także przewodników i monografii. W latach 1978-82 był dyrektorem COTGiN ZG PTTK w Krakowie, od 1982 do 1985 r. dyrektorem ZP „Foto-Pam” PTTK w Krakowie, od 1985 roku dyrektorem OZGT PTTK i jednocześnie od 1.01.1996 r. dyrektorem COTG PTTK. Przez cały okres pracy społecznej jak i zawodowej cieszył się uznaniem i szacunkiem przełożonych, pracowników i działaczy. Posiadał uprawnienia: przodownika turystyki górskiej, instruktora krajoznawstwa Polski, przewodnika tatrzańskiego, beskidzkiego, terenowego i instruktora przewodnictwa. Odszedł Człowiek z wielkim dystansem do siebie i dużym poczuciem humoru, z olbrzymią wiedzą, którą chętnie się dzielił. Nawet nowo poznane osoby traktował jak serdecznych przyjaciół. Pozostawił wśród nas pustkę, którą trudno będzie zapełnić.
Odznaczony i wyróżniony: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki”, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej, Złotą Odznaką „Za pracę społeczną dla miasta Krakowa, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotą Odznaką „Zasłużony w pracy PTTK wśród Młodzieży”, Honorową Jubileuszową Odznaką GOT, Medalem 75-lecia Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu, Medalem Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK, Medalem 110-lecia Przewodnictwa Turystycznego, Medalem 100 lat Turystyki na Ziemi Krakowskiej.
W 1997 r dołączył do zacnego grona Członków Honorowych PTTK. W roku 2019 został uhonorowany „Złotą Honorową Odznaką Województwa Małopolskiego „Krzyż Małopolski” oraz odznaką „Seniora PTTK”.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się :
27 marca 2026 r. o godzinie 12:00 na Cmentarzu Podgórskim
przy ul. Wapiennej 13 w Krakowie
Cześć Jego Pamięci!
Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

Zmarł Zbigniew Kresek Czytaj dalej »

Przewijanie do góry